2019 US Open Cup qualifying thread

Discussion in 'US Open Cup' started by newtex, Aug 29, 2018.

  1. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The 2019 U.S. Open Cup local qualifying tournament schedule is out.

    https://www.ussoccer.com/stories/20...-pairings-first-second-qualifying-round-games

    94 amateur and other non-PDL/NPSL teams have entered the qualifying tournament. There will be at least 3 (and possibly 4) rounds of this tournament this fall/next spring to whittle that down to the teams that will advance to the 2019 U.S. Open Cup proper. The exact number is TBD. Last year 14 teams qualified out of this tournament but one was disqualified so only 13 participated in the 2018 Open Cup tournament.

    NOTE: Bavarian SC (Glendale, WI), the 2018 U.S. Adult Soccer Association (USASA) National Amateur Cup champion has automatically qualified for the 2019 U.S. Open Cup. This is a new provision.

    Another change, there are 7 Regions this year.

    First Qualifying Round
    Home team first, times are ET

    Northeast Region

    Saturday, September 22
    Southie FC (MA) v. GPS Omens (MA) 12:00 pm
    Kendall Wanderers (MA) v. Boston Seige FC (MA) 2:00 pm
    Safira FC (MA) v. Mass United FC (MA) 7:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. Newtown Pride FC (CT) 7:30 pm
    Lansdowne Bhoys FC (NY) v. NY Pacyprian Freedoms (NY) 8:00 pm

    Sunday, September 23
    Ukrainian Nationals (PA) v. United German Hungarians (PA) 2:30 pm
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. West Chester Predators (PA) 2:30 pm
    Boston City FC II (MA) v. Juve-Pro Soccer (MA) 6:00 pm

    Mid-Atlantic Region

    Saturday, September 22
    Tigres FC (VA) v. Cville Alliance FC - Reserves (VA) 6:00 pm
    Izee Auto FC (MD) vs. World Class Premier Elite FC (MD) 7:00 pm

    Sunday, September 23
    Steel Pulse FC (MD) v. Aegean Hawks (MD) 2:00 pm
    Christos FC (MD) v. Rockville Soccer Club (MD) 3:00 pm
    DC Cheddar (DC) v. Super Delegates Football Club (MD) 6:00 pm
    Centro America FC (VA) v. Virginia United (VA) 7:00 pm

    First Round Bye: Rochester River Dogz (NY), Tartan Devils Oak Avalon (PA)

    Southeast Region

    Saturday, September 22
    America Soccer Club (FL) v. Orlando FC Wolves (FL) 8:30 pm
    Miami Sun FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 8:30 pm

    Sunday, September 23
    Deportivo Lake Mary (FL) v. Sporting Orlando Soccer Club (FL) 1:00 pm
    Soda City FC Sorinex (SC) v. FC Cardinals (NC) 3:00 pm
    Red Force FC (FL) vs. FC Kendall (FL) 5:00 pm

    First Round Bye: Central Florida FC Spartans (FL), Hurricane FC (FL), Shahin Atlanta FC (GA)

    Central Region

    Saturday, September 22
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. San Antonio Runners (TX) 4:00 pm
    Motagua New Orleans (La.) v. Port City FC (Miss.) 8:00 pm
    Dallas Elite FC (TX) v. NTX Rayados (TX) 8:30 pm

    Sunday, September 23
    Ann Arbor FC (MI) v. Livonia City FC (MI) 3:00 pm
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) 7:00 pm

    First Round Bye: Aurora Borealis Soccer Club (IL), FC Maritsa (MO), FC Minnesota (MN)

    Mountain Region

    Sunday, September 23
    Indios Denver FC (CO) v. FC Denver (CO) 5:45 pm
    Colorado Rush (CO) v. Harpos FC (CO) 7:00 pm
    Gam United Football Club (CO) v. Northern Colorado FC (CO) 7:00 pm
    Colorado Rovers (CO) v. Club El Azul (CO) 9:00 pm

    First Round Bye: Boise Cutthroats FC (ID), San Juan FC (UT), Southwest FC (TX), Sporting AZ FC (AZ)

    Southern California Region

    Saturday, September 22

    Outbreak FC (CA) v. L.A. South Bay Monsters FC (CA) 10:00 pm
    L.A. Wolves FC (CA) v. Santa Ana Winds FC (CA) 10:00 pm
    Cal FC (CA) v. San Nicolás FC (CA) 10:30 pm

    Sunday, September 23
    Buena Park FC (CA) v. Valley United SC (CA) 6:00 pm
    Real Sociedad Royals (CA) v. Quickening (CA) 7:00 pm
    CaliGators FC (CA) v. California United FC II (CA) 9:30 pm
    Lionside FC (CA) v. SC Trojans FC (CA) 10:00 pm

    First Round Bye: Chula Vista FC (CA)

    West Region

    Saturday, September 22
    Academica SC (CA) v. Davis Legacy Soccer Club (CA) 10:00 pm
    Oakland FC Leopards (CA) v. Oakland Stompers (CA) 10:00 pm
    San Ramon Dynamos FC (CA) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    First Round Bye: Contra Costa FC (CA), IPS/Marathon Taverna (OR), Napa Sporting SC (CA), Nevada Coyotes FC (NV), Real San Jose (CA)

    Second Qualifying Round: Oct. 20-21
    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
    onefineesq repped this.
  2. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    94 teams into 7 regions:

    Northeast Region - 16 teams
    Mid-Atlantic Region - 14 teams
    Southeast Region - 13 teams
    Central Region - 13 teams
    Mountain Region - 12 teams
    Southern California Region - 15 teams
    West Region - 11 teams

    They could have done this in six regions of 15 or 16 teams although the geography would have gotten a little trickier. It sure looks like 2 teams moving on from each region for a total of 14 qualifiers. It is hard to imagine that they would actually use that 4th round to get down to fewer than that but I guess we'll have to wait and see how many teams are in the actual Open Cup tournament.
     
  3. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Let's see where we might be for the 2019 tournament.

    PLS Divisions
    MLS - 21 U.S.-based teams with Cincinnati joining the current 20.
    USL - 21 U.S.-based teams carrying over from last year with Cincy out. Adding 6 new non-MLS2 teams which brings the total to 27. We'll see if any of the current Open Cup-eligible teams drop down to USL D3.
    USL D3 - 5 eligible teams at the moment. That number should get closer to 9 by the time they start.
    NISA - this new league is apparently going to file to start in 2019 and will be seeking Division 3 sanctioning. Number of teams? Let's say 8. I believe that is the minimum for sanctioning.

    Total: 57 teams, maybe 65 with NISA?

    Open Division:
    NPSL-Pro (or whatever name they wind up with) - It will be interesting to see how the USSF handles them if it gets going. They are apparently going to maintain USASA sanctioning to stay out of the Professional League Standards of Division 1-3. I guess USSF will just consider it another Open Division league but how will they be put into the Open Cup? Will they be part of the NPSL allotment?
    NPSL - 19 teams last year plus the 3 that were added late. This year?
    PDL - 15 teams last year. This year?
    Local Qualifying tournament - 14 teams?

    Total: At least 48 teams, maybe more.

    So we could be looking at 110 teams or so. It will be an interesting winter watching all of this unfold.
     
  4. gringolimon

    gringolimon Member

    Club Bolívar
    Bolivia
    Sep 12, 2007
    White Plains, NY
    Club:
    Bolivar La Paz
    Nat'l Team:
    Bolivia
    I know I can wikipedia this but in what round does MLS begin their quest for the Cup?
     
  5. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Typically the 4th round of the U.S. Open Cup tournament.

    This is the qualifying tournament which has its own rounds.
     
    gringolimon repped this.
  6. onefineesq

    onefineesq Member+

    Sep 16, 2003
    Laurel, MD
    Club:
    DC United
    Nat'l Team:
    United States
    Thanks man! I think I may actually try to get out to one of these Mid-Atlantic region games, if I can find where they are.
     
  7. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The link in the first post has the actual venue for each game. I just don't include that in my posts.
     
    onefineesq repped this.
  8. gringolimon

    gringolimon Member

    Club Bolívar
    Bolivia
    Sep 12, 2007
    White Plains, NY
    Club:
    Bolivar La Paz
    Nat'l Team:
    Bolivia
    Ah, got it. Last time the qualfying only went thru 3 rounds and the 4th round I was asking about starts sometime in June, right?
     
  9. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Right. There were 3 rounds in the qualifying tournament last year, all of which were in the Fall.

    The U.S. Open Cup proper usually starts with rounds 1, 2, and 3 in May and then Round 4 when the MLS teams join is in June.

    That may change this year. The number of teams is increasing so the USSF is going to have to reorganize the tournament at some point.
     
    gringolimon repped this.
  10. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - First Qualifying Round
    Home team first, times are CT

    Northeast Region

    Saturday, September 22
    Southie FC (MA) 1-2 (aet) GPS Omens (MA)
    Kendall Wanderers (MA) 2-2 (pk. 9-8) Boston Seige FC (MA)
    Safira FC (MA) 3-1 Mass United FC (MA)
    Jackson Lions FC (NJ) 1-0 (aet) Newtown Pride FC (CT)
    Lansdowne Bhoys FC (NY) 0-4 NY Pacyprian Freedoms (NY)

    Sunday, September 23
    Ukrainian Nationals (PA) 2-0 United German Hungarians (PA)
    Vereinigung Erzgebirge (PA) 1-2 West Chester Predators (PA)
    Boston City FC II (MA) 1-0 Juve-Pro Soccer (MA)


    Mid-Atlantic Region

    Saturday, September 22
    Tigres FC (VA) 1-3 Cville Alliance FC - Reserves (VA)
    Izee Auto FC (MD) 2-4 World Class Premier Elite FC (MD)

    Sunday, September 23
    Steel Pulse FC (MD) 1-2 Aegean Hawks (MD)
    Christos FC (MD) 4-1 Rockville Soccer Club (MD)
    DC Cheddar (DC) 1-4 Super Delegates Football Club (MD)
    Centro America FC (VA) 1-2 Virginia United (VA)

    First Round Bye: Rochester River Dogz (NY), Tartan Devils Oak Avalon (PA)


    Southeast Region

    Saturday, September 22
    America Soccer Club (FL) 1-0 Orlando FC Wolves (FL)
    Miami Sun FC (FL) 1-2 Florida Soccer Soldiers (FL)

    Sunday, September 23
    Deportivo Lake Mary (FL) 1-2 Sporting Orlando Soccer Club (FL)
    Soda City FC Sorinex (SC) 5-1 FC Cardinals (NC)
    Red Force FC
    (FL) 2-1 FC Kendall (FL)

    First Round Bye: Central Florida FC Spartans (FL), Hurricane FC (FL), Shahin Atlanta FC (GA)


    Central Region

    Saturday, September 22
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. San Antonio Runners (TX) PPD
    Motagua New Orleans
    (La.) 5-2 (aet) Port City FC (Miss.)
    Dallas Elite FC (TX) 4-4 (pk. 3-4) NTX Rayados (TX)

    Sunday, September 23
    Ann Arbor FC (MI) 3-4 Livonia City FC (MI)
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) PPD

    First Round Bye: Aurora Borealis Soccer Club (IL), FC Maritsa (MO), FC Minnesota (MN)


    Mountain Region

    Sunday, September 23
    Indios Denver FC (CO) 0-1 FC Denver (CO)
    Colorado Rush (CO) 1-2 (aet) Harpos FC (CO)
    Gam United Football Club (CO) 2-1 Northern Colorado FC (CO)
    Colorado Rovers (CO) 1-0 Club El Azul (CO)

    First Round Bye: Boise Cutthroats FC (ID), San Juan FC (UT), Southwest FC (TX), Sporting AZ FC (AZ)


    Southern California Region

    Saturday, September 22
    Outbreak FC (CA) 2-1 L.A. South Bay Monsters FC (CA)
    L.A. Wolves FC (CA) 0-4 Santa Ana Winds FC (CA)
    Cal FC (CA) 3-1 San Nicolás FC (CA)

    Sunday, September 23
    Buena Park FC (CA) 4-0 Valley United SC (CA)
    Real Sociedad Royals (CA) 4-0 Quickening (CA)
    CaliGators FC (CA) 6-2 California United FC II (CA)
    Lionside FC (CA) 2-0 SC Trojans FC (CA)

    First Round Bye: Chula Vista FC (CA)


    West Region

    Saturday, September 22
    Academica SC (CA) 4-1 Davis Legacy Soccer Club (CA)
    Oakland FC Leopards (CA) 0-1 Oakland Stompers (CA)
    San Ramon Dynamos FC (CA) 0-7 JASA RWC (CA)



    First Round Bye: Contra Costa FC (CA), IPS/Marathon Taverna (OR), Napa Sporting SC (CA), Nevada Coyotes FC (NV), Real San Jose (CA)

    Second Qualifying Round: Oct. 20-21
    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  11. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The rest of the 1st Round and most of the 2nd Round schedules are out.

    https://www.ussoccer.com/lamar-hunt...up-schedule/2019-us-open-cup-schedule-results

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. San Antonio Runners (TX) 3:00 pm

    Sunday, September 30
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) 3:00 pm


    2nd Round
    Northeast Region


    Saturday, October 20
    Kendall Wanderers (MA) v. GPS Omens (MA) 12:00 pm
    Safira FC (MA) v. Boston City FC II (MA) 7:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. New York Pancyprian Freedoms (NY) 7:30 pm

    Sunday, October 21
    Ukrainian Nationals (PA) v. West Chester Predators (PA) 2:30 pm


    Mid-Atlantic Region

    Saturday, October 20
    Cville Alliance FC-Reserves (VA) v. World Class Premier Elite FC (MD) 6:00 pm

    Sunday, October 21
    Christos FC (MD) v. Aegean Hawks (MD) 3:00 pm
    Virginia United (VA) v. Super Delegates Football Club (MD) 5:00 pm
    Rochester River Dogz (NY) vs. Tartan Devils Oak Avalon (PA) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, October 20
    Florida Soccer Soldiers (FL) v. Red Force FC (FL) 8:30 pm
    America Soccer Club (FL) v. Central Florida FC Spartans (FL) 8:30 pm

    Sunday, October 21
    Sporting Orlando Soccer Club (FL) v. Hurricane FC (FL) 10:00 am
    Soda City FC Sorinex (SC) vs. Shahin Atlanta FC (GA) 7:15 pm



    Central Region

    Saturday, October 20
    FC Maritsa (MO) v. FC Minnesota (MN) 8:00 pm

    Sunday, October 21
    Aurora Borealis Soccer Club (IL) v. Livonia City FC (MI) 5:00 pm

    TBD
    Motagua New Orleans (LA), Bay Area Oiler FC (TX), Celtic Cowboys Premier (TX), Leon FC (TX) , NTX Rayados (TX), and San Antonio Runners (TX)


    Mountain Region

    Sunday, October 21
    FC Denver (CO) v. Harpos FC (CO) 3:30 pm
    Colorado Rovers (CO) v. Gam United Football Club (CO) 5:00 pm
    Boise Cutthroats FC (ID) v. San Juan FC (UT) 5:00 pm
    Sporting AZ FC (AZ) vs. Southwest FC (TX) 9:00 pm


    Southern California Region

    Saturday, October 20
    Outbreak FC (CA) v. Cal FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    Buena Park FC (CA) v. Real Sociedad Royals (CA) 6:00 pm
    Lionside FC (CA) v. Santa Ana Winds FC (CA) 9:00 pm
    California United FC II (CA) v. Chula Vista FC (CA) 10:00 pm


    West Region

    Saturday, October 20
    Oakland Stompers (CA) v. Real San Jose (CA) 10:00 pm
    Academica SC (CA) v. Contra Costa FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    JASA RWC (CA) v. Napa Sporting SC (CA) 8:00 pm
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. Nevada Coyotes FC (NV) 10:00 pm

    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  12. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) 3-1 San Antonio Runners (TX)

    Sunday, September 30
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) PPD, AGAIN
     
  13. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) 3-1 San Antonio Runners (TX)

    Sunday, October 7
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) 2:00 pm
     
  14. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) 3-1 San Antonio Runners (TX)

    Sunday, October 7
    Bay Area Oilers FC (TX) 0-2 Leon FC (TX)
     
  15. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    UPDATED

    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Northeast Region


    Saturday, October 20
    Kendall Wanderers (MA) v. GPS Omens (MA) 12:00 pm
    Safira FC (MA) v. Boston City FC II (MA) 7:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. New York Pancyprian Freedoms (NY) 7:30 pm

    Sunday, October 21
    Ukrainian Nationals (PA) vs. West Chester Predators (PA) 2:30 pm


    Mid-Atlantic Region

    Saturday, October 20
    Cville Alliance FC - Reserves (VA) v. World Class Premier Elite FC (MD) 6:00 pm

    Sunday, October 21
    Christos FC (MD) v. Aegean Hawks (MD) 3:00 pm
    Rochester Lancers 2 (NY) vs. Tartan Devils Oak Avalon (PA) 5:00 pm
    Virginia United (VA) v. Super Delegates Football Club (MD) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, October 20
    Sporting Orlando Soccer Club (FL) v. Hurricane FC (FL) 7:00 pm
    America Soccer Club (FL) v. Central Florida FC Spartans (FL) 8:30 pm

    Sunday, October 21
    Soda City FC Sorinex (SC) vs. Shahin Atlanta FC (GA) 7:15 pm
    Florida Soccer Soldiers (FL) v. Red Force FC (FL) 8:30 pm

    Central Region

    Saturday, October 20
    Leon FC (TX) vs. NTX Rayados (TX) 12:00 pm
    Celtic Cowboys Premier (TX) vs. Motagua New Orleans (LA) 4:00 pm
    FC Maritsa (MO) v. FC Minnesota (MN) 8:00 pm

    Sunday, October 21
    Aurora Borealis Soccer Club (IL) v. Livonia City FC (MI) 5:00 pm


    Mountain Region

    Sunday, October 21
    FC Denver (CO) v. Harpos FC (CO) 3:30 pm
    Colorado Rovers (CO) v. Gam United Football Club (CO) 5:00 pm
    Boise Cutthroats FC (ID) v. San Juan FC (UT) 5:00 pm
    Sporting AZ FC (AZ) vs. Southwest FC (TX) 10:00 pm


    Southern California Region

    Saturday, October 20
    Outbreak FC (CA) v. Cal FC (CA) 10:00 pm
    Lionside FC (CA) v. Santa Ana Winds FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    Buena Park FC (CA) v. Real Sociedad Royals (CA) 6:00 pm
    California United FC II (CA) v. Chula Vista FC (CA) 10:00 pm


    West Region

    Saturday, October 20
    JASA RWC (CA) v. Napa Sporting SC (CA) 9:00 pm
    Oakland Stompers (CA) v. Real San Jose (CA) 10:00 pm
    Academica SC (CA) v. Contra Costa FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. Nevada Coyotes FC (NV) 10:00 pm

    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  16. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are CT

    2nd Round Results:

    Northeast Region


    Saturday, October 20
    Kendall Wanderers (MA) 0-1 GPS Omens (MA)
    Safira FC (MA) 4-1 Boston City FC II (MA)
    Jackson Lions FC (NJ) 0-0 (pk 1-3) New York Pancyprian Freedoms (NY)

    Sunday, October 21
    Ukrainian Nationals (PA) 0-3 West Chester Predators (PA)

    Mid-Atlantic Region

    Saturday, October 20
    Cville Alliance FC - Reserves (VA) 0-6 World Class Premier Elite FC (MD)

    Sunday, October 21
    Christos FC (MD) 6-0 Aegean Hawks (MD)
    Rochester Lancers 2 (NY) 0-0 (pk 4-3) Tartan Devils Oak Avalon (PA)
    Virginia United (VA) 2-0 Super Delegates Football Club (MD)

    Southeast Region

    Saturday, October 20
    Sporting Orlando Soccer Club (FL) 0-4 Hurricane FC (FL)
    America Soccer Club (FL) 2-1 Central Florida FC Spartans (FL)

    Sunday, October 21
    Soda City FC Sorinex (SC) 4-2 Shahin Atlanta FC (GA)
    Florida Soccer Soldiers (FL) 1-0 Red Force FC (FL)

    Central Region

    Saturday, October 20
    Leon FC (TX) 0-2 NTX Rayados (TX)
    Celtic Cowboys Premier (TX) vs. Motagua New Orleans (LA) PPD
    FC Maritsa
    (MO) 4-3 FC Minnesota (MN)

    Sunday, October 21
    Aurora Borealis Soccer Club (IL) 0-4 Livonia City FC (MI)

    Mountain Region

    Sunday, October 21
    FC Denver (CO) 1-1 (pk 3-2) Harpos FC (CO)
    Colorado Rovers (CO) 2-4 Gam United Football Club (CO)
    Boise Cutthroats FC (ID) 3-4 (aet) San Juan FC (UT)
    Sporting AZ FC (AZ) 1-4 Southwest FC (TX)

    Southern California Region

    Saturday, October 20
    Outbreak FC (CA) 1-6 Cal FC (CA)
    Lionside FC (CA) 0-5 Santa Ana Winds FC (CA)

    Sunday, October 21
    Buena Park FC (CA) 2-1 Real Sociedad Royals (CA)
    California United FC II (CA) 2-0 Chula Vista FC (CA)

    West Region

    Saturday, October 20
    JASA RWC (CA) 3-1 Napa Sporting SC (CA)
    Oakland Stompers (CA) 2-0 Real San Jose (CA)
    Academica SC (CA) 3-2 Contra Costa FC (CA)

    Sunday, October 21
    IPS/Marathon Taverna (OR) 5-4 Nevada Coyotes FC (NV)

    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  17. onefineesq

    onefineesq Member+

    Sep 16, 2003
    Laurel, MD
    Club:
    DC United
    Nat'l Team:
    United States
    Christos FC is making yet ANOTHER run? Nice!
     
  18. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Rescheduled
    Central Region
    Sunday, November 11
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. Motagua New Orleans (LA) 4:00 pm


    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) v. Safira FC (MA) v. Boston City FC II 10:00 am

    TBD
    New York Pancyprian Freedoms (NY) v. West Chester Predators (PA) TBA


    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) v. World Class Premier Elite FC (MD) 5:00 pm
    Virginia United (VA) v. Christos FC (MD) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) v. Soda City FC Sorinex (SC) 8:30 pm

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 6:00 pm

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) v. FC Maritsa (MO) 8:00 pm

    TBD
    Winner of Motagua New Orleans (LA)/Celtic Cowboys Premier (TX) v. NTX Rayados (TX) TBA

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    Southwest FC (TX) v. San Juan FC (UT) 9:30 pm

    Sunday, November 18
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) 3:30 pm

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) v. Buena Park FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) v. California United FC II (CA) 10:30 pm


    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA) 10:30 pm

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  19. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    UPDATED:

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Rescheduled
    Central Region
    Sunday, November 11
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. Motagua New Orleans (LA) 4:00 pm

    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) v. Safira FC (MA) v. Boston City FC II 12:30 pm
    New York Pancyprian Freedoms (NY) v. West Chester Predators (PA) 7:30 pm

    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) v. World Class Premier Elite FC (MD) 1:00 pm
    Virginia United (VA) v. Christos FC (MD) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) v. Soda City FC Sorinex (SC) 8:30 pm

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 6:00 pm

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) v. FC Maritsa (MO) 8:00 pm

    TBD
    Winner of Motagua New Orleans (LA)/Celtic Cowboys Premier (TX) v. NTX Rayados (TX) TBA

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) 3:30 pm
    Southwest FC (TX) v. San Juan FC (UT) 9:30 pm

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) v. Buena Park FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) v. California United FC II (CA) 11:00 pm

    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA) 10:30 pm

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  20. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The final 2nd round game is complete:

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Rescheduled
    Central Region
    Sunday, November 11
    Celtic Cowboys Premier (TX) 2-3 Motagua New Orleans (LA)

    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) v. Safira FC (MA) v. Boston City FC II 12:30 pm
    New York Pancyprian Freedoms (NY) v. West Chester Predators (PA) 7:30 pm

    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) v. World Class Premier Elite FC (MD) 1:00 pm
    Virginia United (VA) v. Christos FC (MD) 1:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) v. Soda City FC Sorinex (SC) 8:30 pm

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 6:00 pm

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) v. FC Maritsa (MO) 8:00 pm
    Motagua New Orleans (LA) v. NTX Rayados (TX) 8:00 pm

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) 3:30 pm
    Southwest FC (TX) v. San Juan FC (UT) 9:30 pm

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) v. Buena Park FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) v. California United FC II (CA) 11:00 pm

    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA)10:30 pm

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  21. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Some adjustments to the numbers for the 2019 tournament:

    PLS Divisions
    MLS - 21 U.S.-based teams with Cincinnati joining the current 20.
    USL Championship - It looks like there will be 25 eligible teams in this league
    USL League One - 7 of the 10 teams should be eligible.
    NISA - still a question mark. They are showing 3 teams on their website. It won't be a league unless they can get to 8. But they also say they won't start their league play until August of 2019. I think we can ignore them for the 2019 Open Cup.

    Total: 53 teams

    Open Division:
    NPSL-Pro (or whatever name they wind up with) - still a question mark
    NPSL - 19 teams last year plus the 3 that were added late. This year?
    USL League Two - 15 teams last year. This year?
    Local Qualifying tournament - 14 teams? Or 7?

    Total: 41-48 teams. Maybe more.

    Possible Scenario for the Open Cup:
    R1: Get the Open Division teams down to 31.
    R2: 31 Open Division winners plus 7 League One teams
    R3: 19 winners plus 25 Championship teams
    R4: 22 winners face off
    R5: 11 winners plus 21 MLS teams
    Then a 16 team tournament the rest of the way.
     

Share This Page